Dominikana

Start / Début Up / Retour

Fotografie na tej stronie zostały wykonane w roku 1983

Santo Domingo (stolica)

W głębi kraju

           

Miejsce zostało odkryte przez hiszpańskiego dezertera poszukującego mitycznego złota, a miasto zostało założone przez Krzysztofa Kolumba u ujścia rzeki Ozama podczas jego drugiej podróży.

       

W centrum miasta, gdzie dominuje kolonialna architektura hiszpańska, stoi pomnik odkrywcy Karaibów i Ameryki i założyciela miasta ...,

           

... tuż obok XVI-to wiecznej katedry, w której, przy głównym wejściu, znajduje się olbrzymie mauzoleum z brązu i marmuru, gdzie spoczywają ponoć prochy wielkiego odkrywcy.

           

Santo Domingo i cała Dominikana jest tym "ciepłym krajem", do którego uciekają przed zimą turyści kanadyjscy i amerykańscy.

               

Najstarszą dzielnicę miasta stanowi forteca Ozama, zbudowana w 1503-cim roku aby strzec ujścia rzeki. Forteca ta jest uznana jako najstarsza budowla wojskowa w Nowym Świecie (na kontynentach amerykańskich).

                       

Z wieży tej fortecy, zwanej  torre Homenaje, można podziwiać panoramę miasta i okolic. W wieży tej był uwięziony przez pewien czas sam Krzysztof Kolumb!

           

Trochę dalej w górę rzeki rozciąga się stara dzielnica mieszkaniowa ...,

               

       

... w której centrum króluje Alcazar, pałac zbudowany w roku 1513-tym przez Diego Kolumba, syna Krzysztofa i ówczesnego wice króla całej wyspy Hispanioli.

               

Na północnym skraju miasta, zmęczeni zwiedzaniem turyści mogą odpocząć w przepięknym ogrodzie botanicznym, gdzie zgromadzono florę z całego Świata.

W głębi kraju

Santo Domingo    Początek strony

           

Zarówno mieszkańcy stolicy, jak i turyści, mogą odpoczywać również na plaży Boca Chica, położonej o trzydzieści kilometrów od stolicy.

           

Jadąc dalej w głąb wyspy, za olbrzymimi plantacjami trzciny cukrowej ...

leży małe miasteczko Higuey, gdzie w XVII-tym wieku ukazała się Matka Boska - zwana tutaj: Santa Maria de Altagracia i będąca patronką wszystkich Dominikanów. Obok starego XVI-to wiecznego kościoła, pod Jej wezwaniem ...,

           

... została niedawno wybudowana nowoczesna Bazylika, którą poświęcił sam papież, Jan-Paweł II, w czasie jednej ze swoich pierwszych pielgrzymek, w roku 1979-tym.

Santo Domingo    W głębi kraju    Początek strony

Fotografie ©1983-2009 Krzysztof Serdakowski

horizontal rule

W celu stałego polepszania jakości tych stron internetowych, bardzo proszę wszystkich odwiedzających do napisania i przekazania mi uwag zawierających słowa krytyki, sugestie, czy też ... uznanie, jeśli na nie zasłużyłem. Dziękuję z góry i obiecuję odpowiedzieć na każdy list.

Podróże geodety    Początek strony