Widoki z Azji II

Start / Début Up / Retour

Wszystkie fotografie z Azji południowo-wschodniej zostały zrobione w latach 1984-1990

Japonia

Hong Kong    Indonezja    Makao    Singapur

Narita

Narita jest miastem położonym o trzydzieści parę kilometrów na wschód od Tokyo i jest głównie znana jako że koło niej leży największe japońskie lotnisko międzynarodowe. Największą atrakcją Narity jest stara świątynia Naritasan Shinshoji, odwiedzana nie tylko przez licznych turystów, ale będąca również miejscem pielgrzymek wyznawców buddyjskiej sekty Chisan. Założona w roku 940-tym naszej ery, ta świątynia jest jednym z najświętszych miejsc Japonii.

           

Od stacji kolejowej idzie się do świątyni piechotą, wąskimi uliczkami, wśród niekończących się szeregów sklepików z pamiątkami i mniejszych lub większych restauracji, z których wiele proponuje tradycyjne japońskie dania  i ...

           

... w których siedzi się ... "po turecku", a jadłospis jest napisany wyłącznie po japońsku!

Od handlowego placu prowadzą do świątyni ...

           

... kamienne schody u których szczytu znajdują się wrota zwane Niomon, w których zawieszony jest olbrzymi lampion z napisem znaczącym: "targ rybny", gdyż tradycyjnie i od wieków ten lampion ofiarowywany jest do świątyni przez cech handlarzy rybami.

       

Za wrotami Niomon znajdują się następne schody otoczone rzeźbami mitycznych postaci i filozoficznych maksym wyrytych w kamieniu a nawet zagłębień z wodą gdzie żyją ryby i żółwie.

                       

Po wejściu na samą górę wkraczamy na plac samej świątyni, otoczony kilkoma budynkami ...

                   

... wśród których znajduje się wspaniała bogato rzeźbiona i polichromowana trój-dachowa pagoda o krokwiach wykonanych z jednego kawałka drzewa (Ichimai-taruki).

       

Z placu świątyni wejść można do 16-to hektarowego parku, zwanego Naritasan - co znaczy "góra Narita", jako że i świątynia i park leżą na szczycie wzniesienia.

W parku Naritasan znajduje się również cmentarz-kolumbarium.

Hong Kong

Japonia    Indonezja    Makao    Singapur    Początek strony

Hong-Kong-1-panorama.jpg (171330 bytes)  Hong-Kong-2-central.jpg (202613 bytes)  Hong-Kong-4-montagne.jpg (246140 bytes)  Hong-Kong-5-montagne.jpg (74848 bytes)

Hong Kong to malutka skalista wysepka, na której Chińczycy pozwolili Anglikom pozostać przez sto pięćdziesiąt lat ... do 1997-go roku. Anglicy zabudowali gęsto nabrzeże dla celów handlowych, rezerwując dla gubernatora kolonii szczyt góry.

Hong-Kong-6-Peak-Tram.jpg (176621 bytes)    Hong-Kong-7-Peak-Tram.jpg (243026 bytes)

Między górą i dołem kursuje do dziś kolejka górska nazywająca się: Peak Tram.

Makao (Macao)

Japonia    Hong Kong    Indonezja    Singapur    Początek strony

Macau-1-pont.jpg (118405 bytes)    Macau-4-casino.jpg (126023 bytes)        Macau-2-temple.jpg (153096 bytes)    Macau-3-église.jpg (129009 bytes)

Makao, mały skrawek lądu kontynentalnych Chin i kilka wysepek, było do niedawna (do grudnia 1999) kolonią portugalską, przez przeszło czterysta lat!

Singapur (Singapore)

Japonia    Hong Kong    Indonezja    Makao    Początek strony

Singapore-centre-ville-2-nocturne.jpg (75970 bytes)  Singapore-port-1.jpg (80598 bytes)  Singapore-centre-ville-4-merlion.jpg (129030 bytes)  Singapore-centre-ville-3-vu-de-l'eau.jpg (126670 bytes)  Singapore-centre-ville-1.jpg (121422 bytes)

Singapur to, obok Roterdamu, największy port przeładunkowy i, obok Hong Kongu, najtańsza, bezcłowa strefa na Świecie.

Singapore-parc-japonais-1.jpg (160378 bytes)        Singapore-parc-japonais-2.jpg (110397 bytes)        Singapore-temple-3.jpg (150739 bytes)        Singapore-temple-1.jpg (183134 bytes)        Singapore-temple-2.jpg (130019 bytes)

W Singapurze można zwiedzić wiele ciekawych świątyń buddyjskich.

Japonia    Hong Kong    Indonezja    Makao    Singapur    Początek strony

Fotografie ©1984-2009 Krzysztof Serdakowski

horizontal rule

W celu stałego polepszania jakości tych stron internetowych, bardzo proszę wszystkich odwiedzających do napisania i przekazania mi uwag zawierających słowa krytyki, sugestie, czy też ... uznanie, jeśli na nie zasłużyłem. Dziękuję z góry i obiecuję odpowiedzieć na każdy list.

Podróże geodety    Początek strony